ŠANKAPRAKŠALÁNA - Očista střev
Očista celé trávící trubice a stimulace orgánů s trávením spojených
Máte potíže s trávením? Tápí vás zácpa? Nemůžete se zbavit ekzému? Špatě spíte? Máte málo energie? Bojujete s váhou?
Toto důkladné a blahodárné očistné cvičení zbaví naše střeva usazenin, které se tam po měsíce či roky hromadí a stěžují vstřebávání živin i vyprazdňování. Dochází ke stimulaci játer, žlučníku a slinivky. Tělo dostává prostor pro regeneraci a může lépe fungovat.
Proces očisty spočívá ve střídavém pití osolené teplé vody a provádění několika cviků, které pomáhají vést vodu trávící trubicí ze žaludku přes tenké a tlusté střevo, tím navodí efekt „sifonu“, což vede k opakovaným impulzům a k vyprazdňování. Vypuzovaná stolice postupně řídne, začne z nás vycházet voda, která je nejdříve špinavá, ale pomalu se čistí. Někdo vytrvá až do doby kdy voda, která vychází, je stejně čirá a bezbarvá jako ta, co pije. Celý proces trvá 1 až 2 hodiny. Cvičení provádíme ráno na lačno. Po ukončení očisty je velmi důležité zbytek dne jist pouze stravu k tomuto účelu přizpůsobenou a mít odpočinkový režim.
Proč to mám vlastně dělat?
Vymýváním dojde ke kompletnímu vyčištění sliznice tlustého střeva. Odstraní se nánosy, které se v těle za měsíce a roky postupně usadily. I lidé, kteří mají pravidelnou stolici každý den se kompletně vyprázdní jen výjímečně. Jak pak vypadá střevo u těch kdo se pravidelně nevyprázdní?
Blahodárné účinky se dostavují postupně. Náš dech se stává svěží, mizí vyrážky, ekzémy, lépe spíme, vnímáme jemnější chutě. Máme více energie. Pročištění přináší správné nastavení metabolismu a to s sebou nese přirozenou úpravu váhy. Kdo váží moc něco shodí, kdo je moc hubený přibere.
Proces trávení a přeměny potravy na živiny se po tomto důkladném pročištění zcela navrátí nebo výrazně přiblíží k přirozené rovnováze. Náš mikrobiom, společenství bakterií žijících v našem trávícím traktu, vysílá „požadavky“ do mozku co by rád, abychom jedli. Díky důkladnému pročištění střev a orgánů do trávení zapojených, bude mikrobiom spokojen a nebude vyžadovat potravu, která nám sice chutná, ale spíše nám škodí.
Šankaprakšalána stimuluje játra a žlučník, to poznáme při první stolici po očistě v její barvě. Slinivka břišní je po očistě schopna produkovat větší množství inzulínu.
Kdy určitě nedělat?
V případě žaludečních vředů nebo akutního střevního onemocnění je třeba počkat až se člověk uzdraví. To samé platí v případě vážných onemocnění. Při pochybnostech je určitě dobré poradit se s kvalifikovanou osobou.
Jak často?
Plnou šankaprakšalánu se doporučuje provádět 1 - 2x ročně. Ideální je v době změny ročního období (jaro a podzim). Častější opakování s sebou může nést nadměrné vysušování střevní sliznice.
Příprava:
- Večer před očistou lehlá večeře, nejpozději v 19:00. Kdo to zvládne, večeři vynechá.
- Ráno v den očisty bez jídla. Vypít 300 - 600 ml vody. Může být teplá nebo studená. Kdo chce přidá med, trochu citronu nebo limetky.
Jídlo a pití:
- 30 - 60 minut po očistě je třeba se najíst. Jídlo má svá specifika, abychom prázdné střevo nepřetížili.
- Pro další jídlo dne je ideální kombinace obilniny, předem namočené luštěniny a kořenové zeleniny z jednoho hrnce. Je to lehce stravitelné a obsahuje vše co tělo potřebuje.
24 hodin následujících po cvičení se vyvarujeme konzumaci:
- alkoholu
- mléka a mléčných výrobků kromě tvrdých sýrů
- syrového ovoce a zeleniny
- masa
- kvašených potravin
- pálivého koření
- vynecháme kouření a jiné návykové látky